Historia piłki ręcznej w Jeleniej Górze

1 stycznia 1982- w Jeleniej Górze powstaje sekcja piłki ręcznej dziewcząt przy Miejskim Klubie Sportowym "Karkonosze". Twórcą "Programu rozwoju piłki ręcznej w Jeleniej Górze" jest Zdzisław Wąs, który oparł swój zespół na uczennicach Szkoły Podstawowej nr 3.

1986/87- "Karkonosze" skupiają już 5 zespołów w różnych klasach wiekowych. Zawodniczki pod pilnym okiem trenera Wąsa, odnoszą pierwsze sukcesy: seniorki zajmują 4 miejsce w lidze międzywojewódzkiej, juniorki młodsze wygrywają wszystkie 28 spotkań w lidze, a na Spartakiadzie Młodzieży zajmują 12 miejsce.

1987/88
- juniorki młodsze i młodziczki zdobywają mistrzostwo Dolnego Śląska,

1988/89
- seniorki awansowały do 2 ligi, zaś juniorki zajęły 3 miejsce na Mistrzostwach Polski. Wówczas obok pierwszego trenera Zdzisława Wąsa, drużynami opiekowali się: Jerzy Bilski, Andrzej Braniszewski, Krzysztof Pietrukaniec, Janusz Wawrzyniak i Władysław Zjawin.

1991/92- KS "Karkonosze" awansują do 1 ligi. Ojcem tego sukcesu był Wiktor Kobzar, który zmienił na stanowisku trenera Zdzisława Wąsa. Pomocy przy awansie do wyżeszej klasy rozgrywkowej udzieliły 3 Rosjanki: Rita Aleksiejewa, Swietłana Grigoriewa i Ałła Maksimowa

1992/93- zespół na koniec rozgrywek zajmuje 11 miejsce na 16 drużyn, co pozwala na utrzymanie się drużyny w 1 lidze.

1993/94- na ławkę trenerską powraca Zdzisław Wąs, jednak po nieudanym sezonie szczypiornistki z Jeleniej Góry spadają do 2 ligi.

1994/95- pierwszym trenerem zostaje Romuald Szpot. "Karkonosze" awansują do 1 ligi. Wówczas trzon zespołu tworzyły: Dila Samadowa, Beata Miderska, Alicja Stolarska i Katarzyna Pochłód-Romanów (obecnie Jeż).

1996- do klubu wchodzi potężny sponsor, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne "Jelfa", postanawia wesprzeć szczypiornistki w drodze do upragnionego awansu do ekstraklasy.

1996/97- po nieudanym początku sezonu jeleniogórska drużyna zajmuje 4 miejsce w 1 lidze i jeszcze musi zaczekać z awansem. Działacze klubu postanawiają ponownie zatrudnić trenera Wąsa.

1997/98- MKS Jelfa pod wodzą Zdzisława Wąsa po 20 zwycięstwach, porażce i remisie w lidze, zdecydowanie awansuje do elity piłki ręcznej w Polsce.

1998- Jelfa przed nowym sezonem bardzo poważnie się wzmacnia. Przybywa Inna Silantiewa, Swietłana Mull, Małgorzata Jedrzejczak i Magda Mackiewicz.

1998/99- jeleniogórzanki są rewelacją rozgrywek o Mistrzostwo Polski, na halę przy Złotniczej 12 przychodzi coraz więcej kibiców, rekord frekwencji padł 1 marca 1999 roku kiedy to ligowy pojedynek "Witaminek" z Mistrzem kraju "Montexem" Lublin oglądało ponad 2200 widzów. Sezon Nasze szczypiornistki kończą na znakomitym 6 miejscu.


Małgorzata Jędrzejczak w meczu z Montexem Lublin


1999/2000
- MKS Jelfa kończy sezon na 7 pozycji i gra w finale Pucharu Polski, co daje możliwość zagrania po raz pierwszy w historii Naszego miasta w Pucharze Zdobywców Pucharu na szczeblu europejskim.

2000/01- jeleniogórzanki kończą rozgrywki ekstraklasy na 4 miejscu. W PZP MKS Jelfa trafia na bardzo mocny Motor Zaporoże i po dwóch porażkach odpadają z turnieju.

2001/02- kolejny sukces Jelfy, 4 miejsce na zakończenie rozgrywek Ekstraklasy i tytuł królowej strzelczyń dla kapitan Naszego zespołu Katarzyny Jeż.

2002/03- Po raz kolejny MKS Jelfa zajmuje 4 miejsce w lidze, królową strzelczyń Ekstraklasy zostaje Inna Silantiewa.

2003/04- Pod wodzą Romana Jezierskiego, jeleniogórzanki zdobywają brązowy medal Mistrzostw Polski, królową strzelczyń zostaje wychowanka MKS Karkonosze: Agata Wypych. W Europejskim Pucharze Challenge Cup Jelfa dociera do półfinału, pokonując po drodze: szwajcarski TV Uster, portugalski Colegio de Gaia, niemiecki Bayer 04 Leverkusen i przegrywając w dwumeczu z rumuńskim Universitatea Remin Deva.


Agata Wypych w meczu ze Zgodą Bielszowice


2004/05- jeleniogórzanki po raz kolejny zdobywają brązowy medal mistrzostw Polski. W Pucharze Challenge Cup, Vitaral Jelfa dochodzi do ćwierćfinału, ulegając w dwumeczu chorwackiemu ZRK Kaltenberg Split.


"Witaminki" zdobywają brązowy medal Mistrzostw Polski


2005/06- ze sponsorowania klubu wycofuję się główny sponsor, PF "Jelfa" s.a., z drużyny odchodzą niemal wszystkie podstawowe zawodniczki które stanowiły trzon zespołu, jeleniogórzanki grają jednak dalej dzięki pomocy miasta. Sezon kończą na przed ostatnim miejscu w tabeli. MKS Jelfa przestaje istnieć.


Anita Augustyniak


2006/07- dzięki namową trenera Zdzisława Wąsa i kierownika drużyny Jana Wołkowieckiego, klub postanawia przejąć prywatny inwestor, dr. Jan Czarnecki. Teraz klub nazywa się MKS PR "Finepharm" Jelenia Góra. Jeleniogórzanki zajmują 8 miejsce na koniec rozgrywek Ekstraklasy.

2007/08- do klubu dołącza kolejny sponsor: firma Carlos. W połowie sezonu właściciel firmy Finepharm postanawia wycofać się ze sponsorowania szczypiornistek. Klub zmienia nazwą na KS Carlos Jelenia Góra. Drużyna kończy rozgrywki na 5 miejscu. Królową strzelczyń Polskiej Ekstraklasy zostaje Marta Gęga.


Marta Oreszczuk


2008/09- po nieudanym początku rozgrywek dotychczasowy właściciel drużyny, Pan Tomasz Maciulak sprzedaje klub wychowance MKS Karkonosze, wieloletniej kapitan drużyny z Jeleniej Góry, Katarzynie Jeż. Na początku 2009 roku nowy właściciel postanawia jednak przekazać prawo do gry w ekstraklasie i 1 lidze oraz zawodniczki nowemu klubowi "KPR Jelenia Góra", powodem takiego postanowienia są problemy finansowe.

2009/10- KPR Jelenia Góra zajmuję 10 miejsce w Ekstraklasie i utrzymuję się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na stanowisku pierwszego trenera, Pana Zdzisława Wąsa zastępuje Pani Małgorzata Jędrzejczak, legenda Polskiego szczypiorniaka i kadry narodowej. Królową strzelczyń tego sezonu zostaje Sabina Kobzar, która w 27 meczach zdobyła 164 bramki.

2010/2011 - Drużyna pod wodzą Małgorzaty Jędrzejczak i Dili Samadowej zajmuje 9 miejsce na koniec sezonu i utrzymuje się PGNiG Superlidze. W klasyfikacji 20. najlepszych strzelczyń sezonu znajdują się aż 4 zawodniczki KPR-u.

‹ powrót